Min slægts historie

En slægtsdatabase med ane- og efterslægtslinier.

Udskriv Tilføj bogmærke

Notater


Match 9,651 til 9,700 fra 94,939

      «Forrige «1 ... 190 191 192 193 194 195 196 197 198 ... 1899» Næste»

 #   Notater   Knyttet til 
9651 Betty Jensine Christiane Jensen
Forældre: Slagter Albert Frederik Ludvig Jensen og hustru Maren Sofie Hansen (28 år), Lindemannsstræde 52.
 
Jensen, Betty Jensine Christiane (I31204)
 
9652 Betty Johansen
Forældre: Arbejdsmand Poul Johansen (f.5.5.1906) og hustru Edith Enevoldsen (f.24.8.1917), Odder.
 
Johansen, Betty (I10902)
 
9653 Betty Kirstine blev hjemmedøbt 4 dec.1824.
I kirken:
Betty Kjerstine Christiansdatter Wolff
Forældre: Christian Wolff, indsidder i Øster Snede og hustru Ane Margrethe Sørensdatter.
Faddere: Betty Kirstine ???????, præstens datter - Maren ???????, indsidder hos Malte ????? i Kjørup - ??????????????????????????????????????????????????. 
Christiansdatter Wolff, Betty Kirstine (I15426)
 
9654 Betty Kjerstine Christiansdatter Wolff
Forældre: Christian Wolff, indsidder i Øster Snede og hustru Ane Margrethe Sørensdatter.
 
Christiansdatter Wolff, Betty Kirstine (I15426)
 
9655 Betty Maria Nielsen
Forældre: Gårdejer og sognefoged Poul Kristian Nielsen (29 år) og hustru Maren f. Nielsen (27 år), Liselund.
Betty Maria og Erna Dorthea var tvillinger. 
Nielsen, Betty Maria (I21114)
 
9656 Betty Sofie Baggesgård Hagelskjær
Forældre:Landmand Jens Baggesgård Hagelskjær og hustru Ane Katrine Kristensen (21 år).
 
Hagelskjær, Betty Sofie Baggesgård (I26087)
 
9657 Betty Sofie blev hjemmedøbt 11 mar.1915.
I kirken:
Betty Sofie Baggesgård Hagelskjær
Forældre:Landmand Jens Baggesgård Hagelskjær og hustru Ane Katrine Kristensen (21 år).
Viede 4 apr.1913 i Ikast Kirke.
Faddere: Moderen, dyrlæge Hans Thorning Baggesgård Hagelskjær og hustru Norma Pedersen og sognefoged Jens Lauridsen Hagelskjær, alle af Ikast.
 
Hagelskjær, Betty Sofie Baggesgård (I26087)
 
9658 Bevilling til at bære navnet Rasmussen Daugård. Rasmussen Daugård, Niels Peter (I6190)
 
9659 Bevilling til at bære navnet Rasmussen Daugård. Rasmussen Daugård, Hans Christian (I1319)
 
9660 Bevilling til efternavnsforandring af 18.7.1869. Therkelsen, Ole Christian (I15460)
 
9661 Bevilling til efternavnsforandring af 8 jul.1869. Therkelsen, Therkel (I15324)
 
9662 Bevilling til efternavnsforandring af 8 jul.1869. Therkelsen, Therkel Sophus (I15323)
 
9663 Bevilling til efternavnsforandring af 8 jul.1869. Therkelsen, Sara Kathrine (I15322)
 
9664 Bevilling til efternavnsforandring af 8 jul.1869. Therkelsen, Jens Jørgen (I15321)
 
9665 Bine Christensen Frost
Forældre: Daglejer Christen Christiansen i Erritsø og hustru Karen Margrethe Hansdatter (37 år).
 
Christensen Frost, Bine (I27279)
 
9666 Binno Lund Nielsen
Forældre: Sognepræst i Møborg-Nees Niels Nielsen Lund (f.2.2.1875) og hustru Christine Marie Svensson (f.15.10.1884).
 
Nielsen Lund, Binno (I24984)
 
9667 Biografi for: Gustav Hagstrøm Pedersen
I Them kirkebog kan man den 22. feb. 1732 læse at" Gustavid Pedersen Hagstrøm. som blev halshugget straks over for Virklund Banke, fordi han havde med sin Hirtsfenger ( jagt kniv) givet Thomas jensen sit banesår."
Gustav Pedersen Hagstrøm var født i Sverige, men under den Stor Nordiske krig (1700-1720 kommer han med som svensk soldat under Magmus Stenbocks ledelse til Danmark. Svenskerne erobrer fæstningen Tønning. Kong Frederik den IV lod fæstningen belejre og efter 3 måneder belejring overgiver hele den svenske hær sig den 13. maj 1713. Den svenske hær var på mere en 10.000 mand. De svenske krigsfanger blev fordel på Fyn og i Jylland. En af krigsfangerne var Gustav Hagstrøm Pedersen, som blev sendt til tjeneste hos Skovridder J.H. Ritter på Vengegård/ Sophiendal. Her tjener han i 2 år. Efter de 2 år kommer han til Svejstrup præstegård i Dover sogn, hvor han tjente i yderligere 3 år. I Svejstrup Præstegård tjente også Anne Johansdatter. Hun giftede sig den 10 september 1719 med Gustav Hagstrøm Pedersen og de flytter til Svejstrup mark, hvor deres første barn Ellen bliver født. Kort tid herefter bliver Gustav Hagstrøm Pedersen ansat som kongelig skovfoged i Them skovenne og de flytter til Lysbro, i Linå sogn.. At Gustav får denne gode stilling kan han nok takke skovridder J.H. Ritter for. Selvom dette embed skulle sikre ham og hans familie økonomisk, så får han en del gæld i de 10 år de boede i Lysbro. I de år de bor i Lysbro får de yderligere 5 børn.
Lige inden det det sidste barn fødes i sommeren 1731 opdager Gustav at Virklund bys markmand Thomas Jensen er ved at fange mår i skoven og at der er fældet flere træer i nærheden.
En markmand havde ikke tilladelse til at fælde træer og dette er Thomas Jensen sikkert klar over. Han forsøger at blødgøre Gustav, der forlanger at Thomas Jensen skal aflevere sin økse i pant, som bevis på hans overtrædelse af loven. Thomas nægter med ordene:" Gid djævelen partere mig, om I skal få min økse, så længe der er liv og blod i mig." Enden på bataljenn bliver at Gustav trækker sin hirtsfenger og bl. a. giver Thomas et åbent sår i nakken.
Gårdfæster Jakob Jakobsen af Virklund og en 11 års dreng overværer hændelsen, som resulterer i at Gustav bliver fængslet og ført til Skanderborg. Thomas Jensen dør 4 dage senere.
Ved rettergangen og de følgende appeller har Gustav ikke lokalbefolkningen med sig., da han åbenbart ikke er særlig vellidt. Det fremgår tydeligt at vidneudsagnene er hadefulde. Måske fordi han var en nidkær skovfoged, der ikke så gennem fingrene med ulovlig skovhugst og jagt. Nu skulle han have tak for sidst.
Birkedommer Johannes Snell dømmer Gustav Hagstrøm til døden.
Sagen går videre til højesteret, hvor den blev behandlet den 18. december 1731.Forsvareren prokurator Mundte, plæderede for frifindelse, da afdøde er fundet ved en brændende stub og med en økse, som han ikke vil udlevere.
To dommere stemte for frifindelse og syv stemte for bekræftelse af underretsdommen, Selve dommen kendes ikke, da dombogen er brændt. men resultatet kan læses i Thems kirkebog.

Tiden efter højesteretsdommen har været hård for hans kone Anne Johansdatter. og hendes 6 børn.
Søren døde og blev begravet ca. ½ år gammel den 27. jan 1732 og Jens på ca. 5 døde den 24 feb 1732 .
Ved auktionen over huset i Lysbro kom der ialt 50 rigsdaler og 6 skilling, men Gustav havde en gæld på 132 rigsdaler.
I 1726 havde Gustav fæstet et hus i Them sogn, og Anne Johansdatter og børnene flytter hertil.

(Kilde: www.kunnerup.dk)
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Et folkeminde fortæller:

Gustav Skovfoged, som var en svensker, var kommen bort fra sin første kone, mens han var nede i det tyske. Hun drog ud med sine 2 børn for at oplede ham, og efter lang tids søgen, traf hun ham på en vej i skoven. Han var bleven gift og havde børn påny, og nu kom han i forlegenhed, fordi hans forrige kone nu kom til ham med de 2 børn. Han førte dem dybere ind i skoven under påskud af, han ville vise dem en hvid hjort. De kom til et mosehul omgivet af tæt skov og buskads, og her dræbte han dem alle 3, og nedsænkede ligene under en væltet træstamme, der lå hen over mosehullet. Og derefter gik der nogle år. En dag traf Gustav en markmand, der havde tændt ild op i et hult træ, for at fange en mår. Han dræbte manden med et hug af sin hirschfenger, og blev ført i arrest i Skanderborg. Derfra blev han ført til Virklund for at henrettes, og undervejs kom de forbi mosehullet, hvor han havde begravet de 3, han forlangte at, der skulle standses, og derefter sagde han, at det han havde gjort ved markmanden, var ikke noget at regne, men her var noget, som var værd at lide døden for. Han fortalte, hvad han her havde øvet, og viste stedet, hvor de døde lå, og de blev fundet frem.
Stedet blev siden kaldt "Det døde hul" og betragtes af befolkningen endnu den dag idag med forfærdelse og gru, og der er hørt frygtelige skrig og bulder derfra ved nattetide. Folk forsikrer at havde hørt sligt derfra.
Så vidt folkemindet.
(Kilde: Østjysk Hjemstavn 1949).


 
Pedersen Hagström, Gustav (I22151)
 
9668 Birgit Andersen
Forældre: Ugift husassistent Astrid Marie Hansen (f.4.6.1921), Møballehøj. Barnets fader, landbrugsmedhjælper Hans Mathias Andersen (f.27.6.1920), Fredenslyst, Hovedgård.
 
Andersen, Birgit (I9898)
 
9669 Birgit Andreasen
Forældre: Forvalter Laurits Andreasen (f. 9.10.1910) og hustru Marie Grabow Jensen (f. 4.10.1916), Urup.
 
Andreasen, Birgit (I20325)
 
9670 Birgit blev hjemmedøbt 24 sep.1941.
I kirken:
Birgit Porsgård Kaspersen
Forældre: Gårdejer Sigurd Kaspersen (f. 3.11.1909) og hustru Marie Jensine Kristensen Porsgård (f. 27.4.1910), Nim Mark.
Viede i Nim Kirke 6 apr.1938.
Moderen bar barnet.
Faddere: Rentier Kasper Kaspersen og hustru Birgitte, Troelstrup og faderen. 
Kaspersen, Birgit Porsgaard (I2976)
 
9671 Birgit Buhl Jørgensen
Forældre: Matros Axel Bruhn Jørgensen (f.16.12.1916) og hustru Herdis Marie Jensine Kirstine f. Andersen (f.13.10.1918), Lærkevej 20, Fredericia.
 
Jørgensen, Birgit Buhl (I10484)
 
9672 Mindst én nulevende eller privat person er knyttet til denne note - Detaljer er udeladt. Nulevende (I12005)
 
9673 Mindst én nulevende eller privat person er knyttet til denne note - Detaljer er udeladt. Nulevende (I9699)
 
9674 Birgit Ellen Skibsted Lyse
Forældre: Murer Peter Skibsted Lyse (f.17.2.1914) og hustru Dagny Johanne Kristiane Christensen (f.18.1.1916) af Hedensted. 
Lyse, Gitte Ellen Skibsted (I30797)
 
9675 Mindst én nulevende eller privat person er knyttet til denne note - Detaljer er udeladt. Nulevende (I26136)
 
9676 Birgit Hedvig Hougård Johansen
Forældre: Arbejdsmand Mikael Frands August Håkon Johansen (32 år) og hustru Erna Marie Eriksen (37 ?27 år), Nim.
 
Johansen, Birgit Hedvig Hougård (I32884)
 
9677 Birgit Inge-Lise Kristensen
Forældre: Skovløber Hans Kristensen (f.7.10.1896) og hustru Helga Gudrun Porsgård (f.16.2.1910) af Ustrup Mark.
 
Kristensen, Birgit Inge-Lise (I32173)
 
9678 Birgit Jacobsen
Forældre: Statshusmand Ernst Jacobsen (f.12.8.1903) og hustru Frida Nielsen f. Kramer (f.4.2.1915) af Tyrsted. 
Jacobsen, Birgit (I36795)
 
9679 Mindst én nulevende eller privat person er knyttet til denne note - Detaljer er udeladt. Nulevende (I3091)
 
9680 Birgit Marie Milling
Forældre: Børstenbinder Jørgen Hansen Milling (f.27.4.1905) og hustru Anne Marie Corydon (f.21.2.1914), boende i Fåborg.
 
Milling, Birgit Marie (I33833)
 
9681 Mindst én nulevende eller privat person er knyttet til denne note - Detaljer er udeladt. Nulevende (I24040)
 
9682 Mindst én nulevende eller privat person er knyttet til denne note - Detaljer er udeladt. Nulevende (I24340)
 
9683 Mindst én nulevende eller privat person er knyttet til denne note - Detaljer er udeladt. Nulevende (I10622)
 
9684 Birgit Nitschky
Forældre: Barbermester Johan Heinrich Nitschky (f.7.7.1898) og hustru Ane Johanne Simonsen (f.25.1.1903). 
Nitzchky, Birgit (I34402)
 
9685 Birgit Porsgård Kaspersen
Forældre: Gårdejer Sigurd Kaspersen (f. 3.11.1909) og hustru Marie Jensine Kristensen Porsgård (f. 27.4.1910), Nim Mark. 
Kaspersen, Birgit Porsgaard (I2976)
 
9686 Mindst én nulevende eller privat person er knyttet til denne note - Detaljer er udeladt. Nulevende (I20573)
 
9687 Birgit Therkelsen
Forældre: Gårdejer Ejner Alfred Therkelsen (f.4.10.1904) og hustru Marta Yding (f.10.3.1904) af Oleslund. 
Therkelsen, Birgit (I3372)
 
9688 Birgit Therkelsen gik i Lund Skole og senere i Horsens private Realskole, hvorfra hun tog præliminæreksamen 1951, blev sygeplejeuddannet på Skanderborg Amts- og Bysygehus 1952-55, fik supplerende uddannelse i Middelfart og på Fødselsstiftelsen i Århus, virkede som sygeplejerske på Amtssygehuset i Brædstrup og derefter på Kommunehospitalet i Horsens til 1959, da hun blev ansat som hjemmesygeplejerske i Gjedved-Kattrup-Tolstrup Kommune. Therkelsen, Birgit (I3372)
 
9689 Birgit tog mellemskoleeksamen og derefter en uddannelse som ekspeditrice i en slagterforretning. Andersen, Birgit (I9898)
 
9690 Birgit tog realeksamen på Frederiksberg i København. Krøll Overgård, Birgit (I10071)
 
9691 Mindst én nulevende eller privat person er knyttet til denne note - Detaljer er udeladt. Nulevende (I25228)
 
9692 Birgith Kirstine
Forældre: Møllersvend Hans Nielsen og hustru Mariane Christensdatter. 
Hansdatter, Birgith Kirstine (I37880)
 
9693 Birgith Kirstine blev hjemmedøbt 27 jun.1822.
I kirken:
Birgith Kirstine
Forældre: Møllersvend Hans Nielsen og hustru Mariane Christensdatter.
Faddere: Madam Seest, jomfru Vitsche fra Valdemar, bager Søren Nielsen, avlsbruger Christen Nielsen og muursven Jens Elbek. 
Hansdatter, Birgith Kirstine (I37880)
 
9694 Mindst én nulevende eller privat person er knyttet til denne note - Detaljer er udeladt. Nulevende (I9265)
 
9695 Birgitha blev hjemmedøbt 3 mar.1870.
I kirken:
Birgitha Sørensen
Forældre: Søren Laursen, husmand på Torp Mark og hustru Ane Nielsen (40 år).
Faddere: Pigen Sidsel Marie Andersen, Kollerup - gårdmand Anders Pedersen - ungkarl Niels Andersen, sammesteds - ungkarl Laurs Peder Sørensen, Julianelyst - pige Ane Mette Sørensen, Nim Mark.
 
Sørensen, Birgitha (I16389)
 
9696 Birgitha Kierstine Jensdatter
Forældre: Ungkarl Jens Peter Ib Augustersen og pigen Birgitha Christensdatter af Lundum Mølle.
 
Jensdatter, Birgitha Kierstine (I21709)
 
9697 Birgitha Sørensen
Forældre: Søren Laursen, husmand på Torp Mark og hustru Ane Nielsen (40 år).
 
Sørensen, Birgitha (I16389)
 
9698 Birgithe
Forældre: Gårdmand og landmåler A. Haubjerg og madam Frederike Lovise f. Fredriksen i Hornborg.
 
Andersdatter Hauberg, Birgitte (I10694)
 
9699 Birgithe blev hjemmedøbt 26 aug.1849.
I kirken:
Birgithe Christensen
Forældre: Pigen Sophe Nielsdatter af Urup Mark. Som barnefader blev udlagt, ungkarl Christen Jensen, tjenende på Urup.
Faddere: Pige Kirstine Jensdatter i Sattrup, husmand Niels Pedersen på Urup Mark, husmand Ole Henrik Kristensen på Urup Mark og husmand Johannes Steen Hansen på Urup mark. 
Christensen, Birgithe (I21724)
 
9700 Birgithe Christensdatter - Gårdmand Jens Peter Ibsens hustru i Sattrup. - 37 år og 7 måneder.
 
Christensdatter, Birgitha (I21708)
 

      «Forrige «1 ... 190 191 192 193 194 195 196 197 198 ... 1899» Næste»

Webstedet drives af The Next Generation of Genealogy Sitebuilding v. 14.0.3, forfattet af Darrin Lythgoe © 2001-2025.

Opdateres af Palle Rabøl Hansen.